piątek, 15 marca 2024

"Arystokratka w ukropie" - Evžen Boček - audiobook


 Drugi tom przygód Marii Kostki na zamku Kostka to niekończący się ciąg zdarzeń, które są tak absurdalne, że aż prawdopodobne. Mieszkańcy zamku to Maria III, dziedziczka rodu; jej ojciec obsesyjnie dbający o pieniądze, hrabia Franciszek Kostka oraz Vivien Kostka, żona Franciszka, totalnie oderwana od czeskiej rzeczywistości. Poza rodziną przebywa tam jeszcze Milada, menadżerka zamku (chyba jedyna normalna osoba), kasztelan Józef, trwale skrzywiony emocjonalnie od nadmiaru turystów, zamkowy ogrodnik pan Spock, nieuleczalny hipochondryk oraz pani Cicha, kucharka ze skłonnościami do nadużywania orzechówki. Ach, zapomniałabym o Denisce, która mieszka w zamku na prośbę jej ojca, mecenasa Brendy, zajmującego się sprawami rodziny Kostków.  Deniska jest bardzo ciekawą osobą, ale to trzeba samemu ocenić. 

Co tam na zamku? Niby wciąż to samo, grupy turystów zwiedzające zamek, szukanie funduszy na wszystko, ale przecież wciąż wyskakuje coś nowego: znikający papier toaletowy, urządzanie wesela na zamówienie, koszenie trawy w parku, wyjazd na spotkanie arystokracji europejskiej w Karlowych Warach czy wypłacanie pensji pracownikom zamkowym. Że to niby normalne rzeczy? Owszem, ale nie u Kostków, tam zawsze musi być na opak, za bardzo, albo za mało. Jest komicznie, a senny styl opowiadania narratorki tylko jeszcze to podkręca.

Czytać czy słuchać? Ja wolę słuchanie, ale czytanie też jest niezłe.


"Arystokratka w ukropie", Evžen Boček, tłumaczył Mirosław Śmigielski, czyta Mirella Rogoza-Biel, Wydawnictwo Stara Szkoła,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz