sobota, 17 czerwca 2017

"Mecz" Piotr Bojarski


Audiobook "Kryptonim Posen" ujął mnie tak bardzo, że zapragnęłam zapoznać się z innymi odsłonami przygód komisarza Zbigniewa Kaczmarka. I oto trafił do mnie kolejny audiobook: "Mecz". Tom drugi cyklu o poznańskim komisarzu.

Akcja "Kryptonim Posen"  działa się w 1944 r. (no i w trochę innej rzeczywistości, ale to już odsyłam do notki), w "Meczu" cofamy się do roku 1938. 
O polityce międzynarodowej jest tu nieco mniej, więcej za to jest kryminału. Komisarz Kaczmarek tym razem ma do rozwiązania sprawę dwóch zabójstw popełnionych ze szczególnym okrucieństwem.
Pracownik zakładów Cegielskiego zostaje znaleziony w olbrzymim kotle z roztrzaskaną głową, a cenionego piłkarza zadźgano sztyletem w jego własnym mieszkaniu. Okazuje się, że te zabójstwa łączy jeden makabryczny szczegół: zabójca odcina ofiarom jedno ucho i zabiera ze sobą!

Komisarz Kaczmarek w toku śledztwa odkrywa, że punktów wspólnych jest więcej. Zabici pochodzili zza wschodniej granicy, łączyła ich też obozowa przeszłość (chodzi o obóz jeniecki pod Strzałkowem). Obaj dostawali też listy z pogróżkami w języku rosyjskim. Policjant podejmuje walkę z tajemniczym zabójcą, gdyż w Poznaniu ukrywa się jeszcze jedna osoba, do której też trafiają listy z groźbami. Kaczmarek chce zdążyć przed mordercą. 

Skąd wziął się tytuł "Mecz"? Do Poznania przyjechała właśnie sowiecka drużyna piłkarska z Charkowa, żeby rozegrać mecz na miejskim stadionie z polską drużyną "Warta".  Niby nic, zbieg okoliczności jedynie, ale ta drużyna piłkarzy, ich kierownik, a wreszcie sam mecz -  to wszystko odegra niebagatelną rolę w rozgrywce Kaczmarka z mordercą. Rozgrywce, która komisarzowi przypominała mecz, mnie zaś kojarzyła się ze słynnym filmem "Szakal" z 1973 r. 

W tej książce mamy mniej Poznania, a więcej komisarza Zbigniewa  Kaczmarka i jego metod śledczych. Słuchało mi się jednak tak samo dobrze, jak pierwszej części - niewątpliwa w tym zasługa lektora, Krzysztofa Gosztyły. 

Za możliwość wysłuchania audiobooka bardzo dziękuję wydawnictwu Media Rodzina!


"Mecz" Piotr Bojarski, czyta Krzysztof Gosztyła, Media Rodzina, Poznań, 2012.
Mecz [Piotr Bojarski]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
Mecz [Piotr Bojarski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz