piątek, 16 czerwca 2017

"Duszan" Antonina Todorović


"Duszan" - niezwykła książka oparta na właściwie bardzo banalnym pomyśle. Oto dzieci z miasta przyjeżdżają na wakacje na wieś. Przeżywają tam rozmaite przygody, całe dnie spędzają na powietrzu, budują domek, gromadzą skarby...

O czymś takim można przeczytać w wielu książkach: "Wakacje w Borkach" Jadwigi Korczakowskiej, "Być jak Ignacy" Romka Pawlaka czy "Smoki ze Zwyczajnej Farmy" Williamsa. W wielu tego typu książkach występuje szczypta albo nawet spore ilości magii. W
"Duszanie" też jest magia, choć właściwie to nie do końca magia. To coś w rodzaju wewnętrznego oka, wyobraźni bogatszej niż inne, surrealizmu opartego na solidnych podstawach, czyli na tym, jak dzieci widzą świat.Bracia Duszan i Janko z dala od miasta, rodziców, zakazów i nakazów odzyskują radość życia, którą gdzieś pogubili. W świecie ich marzeń czas potrafi rozciągać się jak guma lub niebezpiecznie skracać. To samo jest z przestrzenią.  A jeszcze ciekawsze jest to, co dzieje się z nimi samymi: stają się samodzielni i świadomi, potrafią walczyć o swoje. 

Piękna, niejednoznaczna książka z ilustracjami, które przypominają raczej grafiki na wernisażu niż ilustracje dla dzieci.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu TADAM za możliwość przeczytania książki. Przy okazji - ciekawe jest to, że kompletnie nic nie wiadomo o autorce. Poszukałam trochę w sieci i... nic! Nazwisko nie jest polskie, sugeruje Bałkany. Tak jak i imiona bohaterów książki. Jednak w "Duszanie" brak nazwiska tłumacza, więc autorka doskonale zna język polski. Ot, zagadka. 

"Duszan" Antonina Todorović, ilustracje Dorota Wojciechowska, Wydawnictwo TADAM, Warszawa 2017.

2 komentarze:

  1. Autorka jest po studiach slawistycznych, nazwisko po mężu ;) A książka zaiste nietuzinkowa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No proszę, troszeczkę rozjaśnione mroki tajemnic... Dziękuję!

      Usuń