środa, 27 lutego 2019

"Na skraju załamania" B.A. Paris - audiobook


Pytanie do wielbicieli audiobooków - czy też macie, że sięgacie po książkę tylko ze względu na lektora?
Przyznaję się, że czasem tak mam. Teraz na przykład sięgnęłam po "Na skraju załamania", bo czyta Ewa Abart, a dobrze ją wspominam.

Cass i Matthew mieszkają w domku na uboczu. On pracuje w biurze, ona ma wakacje (jest nauczycielką). Małżeństwo ma się świetnie do momentu, kiedy to Cass wracając z przyjęcia widzi samochód stojący na poboczu. Zatrzymuje się, ale przez brak reakcji kierowcy wkrótce odjeżdża.
Następnego dnia dowiaduje się, że kierowca tego auta, młoda kobieta, została zamordowana. Na Cass to zdarzenie wpływa mocno destrukcyjnie. Kobieta ma poczucie winy, a do tego zaczynają przytrafiać jej się dziwne rzeczy: zapomina o umówionych spotkaniach, o tym że kogoś zaprosiła na kawę, czy o tym, że zamówiła coś wysyłkowo. Tych incydentów jest coraz więcej, Cass trafia do lekarza, dostaje leki i rezygnuje z pracy.
Rozchwierutana emocjonalnie kobieta zmierza prostą drogą do załamania nerwowego, aż nagle zdarza się coś, co radykalnie zmienia obraz sytuacji.

"Na skraju załamania" to książka dość dobrze napisana. Rzetelnie - mam na myśli. Autorka umiejętnie buduje napięcie i tworzy atmosferę zagrożenia. Zagubienie, wyobcowanie i szaleństwo wyłażą z kątów i dumnie prężą się przed czytelnikiem. Ja to kupuję, choć intrygę udało mi się rozszyfrować dość szybko (motyw, drogi Watsonie, motyw). Muszę za to przyznać, że osoba mordercy była dla mnie zagadką do samego końca.

Lektorka, Ewa Abart, jest świetna i bardzo dobrze słuchało mi się audiobooka w jej wykonaniu. Nieskazitelna dykcja, silny głos, delikatne różnicowanie postaci. Wyłapałam jedną malutką pomyłkę,  gdzie pomyślałam "Ależ to przecież powinno być czytane innym głosem!", z której się właściwie ucieszyłam. Raz: bo to oznacza, że nawet idealni lektorzy popełniają błędy, dwa: jakaż ja jestem uważna słuchowo, ha ha.

Dobra książka, świetna lektorka. Już sobie wypożyczyłam "Za zamkniętymi drzwiami" tej autorki i  tej lektorki, tylko chyba sobie nie posłucham, bo chyba źle nagrana...

"Na skraju załamania" B.A. Paris, tłumaczenie Maria Olejniczak-Skarsgard, czyta Ewa Abart, Wydawnictwo Albatros, Biblioteka Akustyczna, 2018.
Na skraju załamania [B.A. Paris]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz