środa, 27 marca 2019

"Studio tańca 2" Crip, Béka - Komiksy zmieniają życie!


Opowiem wam pewną historię. Była sobie raz mała dziewczynka, która dostała do przeczytania  komiks "Studio tańca". Zachwyciła się, mama musiała jej przeczytać cały, potem oglądała i przeglądała na okrągło, brała do łóżka... Fascynacja. Potem ta dziewczynka obejrzała w tv balet "Jezioro Łabędzie" - ze sporym zainteresowaniem. Drugi tom "Studia tańca" przyjęty był z okrzykami radości i przeczytany (przejrzany, przeoglądany) z takim samym zapałem jak pierwszy.

 Następnie dziewczynka (razem z mamą) wybrała się na Rosyjski Balet Klasyczny Moskwy, na "Jezioro Łabędzie" w Zabrzu. Obejrzały z zapartym tchem, dziewczynka wchłonęła widowisko całą swoją drobną osobą, a następnego dnia niemalże zmusiła mamę, by ta zapisała ją na zajęcia baletowe.Oczywiście mowa o Mariance. Zajęcia są dla niej trudne (proszę pamiętać, że Marianka nie słyszy jak inne dzieci), ale satysfakcjonujące. Mama, czyli ja, zapewnia na zajęcia: strój do baletu (różowy), baletki (różowe), butelkę na wodę  (różową) oraz upięcie włosów w zgrabny koczek. Także transport i wsparcie.

I niech mi ktoś teraz powie, że książki i komiksy nie zmieniają życia! Nasze już jest zmienione :)

Co znajdziemy w komiksie? Otóż główna bohaterka, Julka, z koleżankami Lusią i Alią, wciąż ma sporo zajęć. Dziewczyny biorą udział w konkursie tańca w Paryżu (idzie im świetnie mimo knowań Carli), umawiają się z chłopakami, wytrwale ćwiczą i w końcu jadą na staż do słynnej szkoły tańca w Rosji. Zderzenie kultur zawsze jest źródłem zabawnych sytuacji, nie inaczej było i tutaj. Ukoronowaniem stażu jest zatańczenie "Dziadka do Orzechów" z kolegami i koleżankami z Rosji - udany występ!Szalenie podoba mi się to, że w komiksie widać dużo z życia poza studia: dom Julki, spotkania w kawiarenkach, kłopoty w szkole, skomplikowane relacje z chłopakami, zakupy, plotki i ploteczki. To wszystko jest przeurocze i megapozytywne.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny komiks z serii. Tymczasem Marianka wpadła na pomysł, by część pierwszą pożyczyć do przeczytania pani, która prowadzi zajęcia baletowe, wychodząc z założenia, że dobrymi rzeczami trzeba się dzielić.

Za możliwość zapoznania się z komiksem bardzo dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska.

"Studio tańca" Tom1, rysunki: Crip, scenariusz: Béka (Bertrand Escaich i Caroline Roque), kolory: MaëlaCosson, tłumaczenie: Marek Puszkiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz