piątek, 7 czerwca 2019

"Lokatorka" JP Delaney - audiobook


W Londynie przy Folgate Street 1 jest dom przeznaczony do wynajęcia. Mimo atrakcyjnej ceny wciąż stoi pusty, wynajem jest bowiem obwarowany mnóstwem warunków: utrzymywanie idealnego porządku, brak dzieci, zwierząt, zgoda na wycieczki odwiedzających... sporo tego i nie wszystko zrozumiałe. Przy tym wszystkim dom jest niezwykły, ogromna przestrzeń bez drzwi, minimalistyczna koncepcja całości plus nowinki technologiczne.
Nie każdemu to odpowiada, ale Emmie i jej chłopakowi tak. Zwłaszcza jej, bo takie bezpieczne schronienie pomaga kobiecie uporać się z traumą po napadzie na byłe mieszkanie pary.


Teraz przejdę do Jane. Także jest lokatorką domu przy Folgate Street 1. Co z Emmą  i jej chłopakiem? On dawno temu się wyprowadził, ona zginęła. Nieszczęśliwy wypadek, spadła ze schodów i skręciła sobie kark. Jane zaczyna się zastanawiać, czy to na pewno był wypadek. I jak ma się do tego fakt, że Emma (tak jak ona) miała romans z właścicielem domu?

Ciekawie poprowadzono tę powieść. Najpierw głos zabiera Emma, potem Jane, i tak na zmianę. Autor umiejętnie dawkuje napięcie, wrzuca elementy układanki, pięknie rozwija (a raczej odsłania) postacie. Fantastycznie było obserwować Emmę i czuć, jak zmienia się mój do niej stosunek. Nauczyłam się, że w tej powieści nikomu nie można ufać.

Do tego autor dorzucił wątek niepełnosprawności, ujęty w oryginalny, nietuzinkowy sposób. Byłam pod wrażeniem. Do samego końca trzyma w napięciu.

Świetnie mi się jej słuchało, dobrzy lektorzy dobrze przeczytali dobry thriller psychologiczny.

Minus: akcja dzieje się w Londynie, ale tego Londynu było tam tragicznie mało. Ubolewam nad tm trochę. Równie dobrze akcja mogłaby dziać się w Tokio czy Mediolanie.

"Lokatorka" JP Delaney, tłumaczył Mariusz Gądek, czytają: Joanna Domańska, Anna Szawiel, Paulina Raczyło, Andrzej Hausner, wydawnictwo Otwarte, wydanie we współpracy z Biblioteką Akustyczną, 2017
Lokatorka [JP Delaney]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Lokatorka [JP Delaney]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza