czwartek, 27 czerwca 2019

"Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)" Karolina Morawiecka


Oto pierwszy tom cyklu o Karolinie Morawieckiej! Drugi opisałam tu: Morderca na plebanii. Odwrotne czytanie w niczym nie zaszkodziło.

Zażywna wdowa po aptekarzu, mając mnóstwo wolnego czasu, angażuje się mocno w rozwiązanie zagadki śmierci młodej dziewczyny.

Kojarzycie Pieskową Skałę i zamek? Byliście w środku? Piękny dziedziniec, jeszcze piękniejszy ogród otoczony wysokim murem.

Fot. Mariusz Cieszewski

No i bach, kelnerka z zamkowej restauracji zlatuje z muru, trup na miejscu.  Policja nie potrafi uporać się z tym przypadkiem, nie wiadomo, zleciała sama czy ktoś ją popchnął?  Karolina Morawiecka, która jako energiczna osoba pomogła opanować chaos po odkryciu zwłok (szacun za ogarnięcie grupy nastolatków), bierze sprawę w swoje ręce i wszelkimi sposobami stara się dojść prawdy. Niebagatelną rolę w tych staraniach odgrywa kuchnia, ach, ślinka cieknie, gdy czyta się opisy uczt u pani Karoliny.  Przystawki, dania główne, wegańskie, mięsne, zapiekanki, ach. Głodna się robię.

Fantastyczną sprawą jest obserwacja, jak wdowa odkrywa świat literatury - dzięki sąsiadom mocno związanym z książkami. Zarywa noce na czytaniu, ach, jakie to znajome.

Doskonale mi się czytało.

Muszę jeszcze dopisać, że drugi tom wysłałam siostrze do sanatorium, bo tamtejsza biblioteczka była tragiczna i biedna nie miała co czytać. Okazało się, że siostra  ma nieco odmienne zdanie od mojego, orzekła, że "Morderca na plebanii"  nie jest zły, ale niektóre opisy są za długie i traci się wątek. Te długie przypisy też uważa za chybiony pomysł, odciągają uwagę od fabuły. Napisz to! - przykazała mi. No to napisałam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Lira.

"Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)" Karolina Morawiecka, Wydawnictwo Lira, Warszawa, 2018.

Śledztwo od kuchni, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem) [Karolina Morawiecka]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

2 komentarze: