sobota, 1 czerwca 2019

"Morderca na plebanii czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)" Karolina Morawiecka


Przypadkowy kryminał, czyli właściwie spodobał mi się tylko tytuł, nic nie wiedziałam o autorce, o fabule, nic. Tyle tylko, że to drugi tom z serii. Zaczęłam czytać, co tam, będzie fajnie.
Było.

Główną bohaterką jest Karolina Morawiecka (tak, wolno autorce nazywać swoich bohaterów, jak chce), wdowa po aptekarzu, osoba kategoryczna, korpulentna i kryminalnie uzdolniona. W poprzedniej części cyklu rozwiązała zagadkę kryminalną (wyjaśniają to obszerne przypisy, uważa się więc za pannę Marple i wszędzie szuka tajemnic, a gdy ktoś zejdzie z tego świata, węszy za mordercą. Zdawałoby się, że niesłusznie, wszak zmarła starsza pani, chora, to się przecież zdarza. Jednak przeczucia Karoliny Morawieckiej nie są czymś, co można lekceważyć.Mamy więc śledztwo. Bez reguł! Wymienianie się ploteczkami, nakłanianie stróżów prawa, by zezwolili na wgląd w dokumenty służbowe, przepytywanie sąsiadów - oto z grubsza metody stosowane przez wdowę. I zdaje to egzamin, zaiste!

Rozbawiła mnie postać pani Karoliny. Bardzo udane połączenie cech charakterystycznych dla Hiacynty Bukiet i profesorowej Szczupaczyńskiej - wyszła z tego oryginalna osoba, pełna pretensji, aspiracji i dobrych chęci. Do tego uzdolniona kulinarnie, ech, nie czytajcie na głodniaka tych opisów delicji na stole pani Morawieckiej, bo zacznie wam burczeć w brzuchu.
Morawiecka to trochę irytująca, ale bardziej rozczulająca postać. Jak ona się dogaduje z siostrą Tomaszą (druga charakterystyczna postać w książce), całkowitym jej przeciwieństwem, nie wiem. Niezbadane są wyroki.

"Morderstwo na plebanii" to naprawdę zabawny kryminał, mocno autoironiczny i z ogromem smaczków sytuacyjnych.  Przeczytam ten pierwszy tom serii, myślę, że się nie zawiodę.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Lira.

"Morderca na plebanii czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)" Karolina Morawiecka, Wydawnictwo Lira, Warszawa 2019.
Morderca na plebanii czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem) [Karolina Morawiecka]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE 


3 komentarze:

 1. Czytałam "Śledztwo od kuchni" więc natychmiast kupiłam "Mordercę na plebanii". Doskonały opis pani Karoliny! Podpisuję się obiema rękami choć dopiero zaczynam lekturę. Obie książki wpisałam do wyzwania czytelniczego z blogu Serdegny trójka e-pik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej niż trzy wyrazy w tytule? Ta kategoria? Czy "coś pysznego"?

   Usuń
 2. Więcej niż trzy wyrazy w tytule, ale jak najbardziej pasowała by do kategorii "coś pysznego". Podobnie jak pierwsza powieść! 😊

  OdpowiedzUsuń