wtorek, 31 grudnia 2019

"Pucio umie opowiadać" Marta Galewska-Kustra


Kolejny tom serii o Puciu skupia się mocno na relacjach rodzinnych. Doskonały wybór tematu, bo to coś, co każde (prawie) dziecko zna od podszewki.
Pucio i Misia, rodzeństwo,  aktywnie uczestniczą w procesie przygotowania się na przyjście nowego członka rodziny, a także próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości z małym dzieckiem w domu - a zmiana taka to zaiste wielka zmiana.

Zalety tego tomu Pucia jako materiału do ćwiczeń logopedycznych są niezaprzeczalne: duży obrazek z sytuacją i obszernym opisem do przeczytania przez rodzica (albo i dziecko, jak umie), a pod spodem mniejsze obrazki jako punkt wyjścia do opowiadania o o różnych zdarzeniach, najlepiej swoimi słowami.
Ogromna baza różnych czynności, do ćwiczeń czasowników, do odmiany, do odpowiadania na pytania, do ćwiczeń spostrzegawczości, inwencji. Bajka, można z tego wyciągnąć naprawdę wiele.Bardziej mnie jednak urzekło to, w jaki sposób została przedstawiona ta rewolucja domowa.
Po pierwsze: szczegółowo. Wspomniano, że w ciąży może występować nadwrażliwość na zapachy, że kobieta w ciąży łatwo się męczy, podano  prosty sposób na ominięcie długiej kolejki przy kasie (temat rzeka, niektórzy nie widzą wielkiego brzucha, jakby nagle oślepli). Szeroko omówiono to, że rodzice nagle mają mniej czasu dla starszych dzieci i delikatnie wskazano, jak można sobie z tym poradzić. Ba, nawet autorki wspomniały, czym są łzy szczęścia!
Po drugie: z tego tomu Pucia bije w oczy ciepło i zaopiekowanie. Nie ma oceniania, że czasem brak siły na zrobienie obiadu, bo przecież można zamówić pizzę. Bobo nasikało na tatusia? Zdarza się, starsze dzieci pomogą posprzątać. Wszystko jest dobre, jeśli jest robione z czułością, troską, uwagą i uśmiechem.


To właśnie wręcz bije z Pucia, świeci własnym blaskiem: ciepło, pogoda ducha, skupienie się na dobrych stronach, relacjach, uczuciach. Cudo.

Jeśli macie w rodzinie kogoś, kto spodziewa się maluszka,  a ma już starsze dziecko/dzieci, to powiedzcie mu o tej książce. Jest idealna, wiele wyjaśnia, w mądry sposób. Bardzo bardzo dobra.

Za możliwość zapoznania się z kolejnym tomem Pucia dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia. 

"Pucio umie opowiadać"autor: Marta Galewska-Kustra, ilustracje Joanna Kłos, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz