czwartek, 15 kwietnia 2021

[Notes] "What word are you today" - Archie's Calligraphy A5

fot. Edyta Dyduch

  Polski producent notesów, Archie's Calligraphy, właśnie wypuścił na  rynek nowy produkt, czyli kołonotatnik "What word are you today". Notes powstał we współpracy z Dorotą Letachowicz, która zaprojektowała okładkę - tytuł, litery i wzory. Notatnik miał ukazać się już w zeszłym roku, projekt wisiał przez pewien czas na portalu wspieram.to, niestety rok ZOZO był jaki był i premiera kołonotatnika nastąpiła dopiero teraz. I dobrze, akurat na Pen Show Poland 2021 online!


Dane techniczne:

 • format A5 (148x210mm)
 • ilość stron: 100
 • liniatura: kropki co 1/3cm, krzyżyki co 1cm
 • okładka czarna, z washpapy, z autorskim nadrukiem
 • notes na czarnej spirali
 • gramatura papieru 100g/m2

 

Wrażenia z użytkowania:

To, na co zawsze zwracam uwagę, to papier, a ten akurat już doskonale znam, bo papieru w notesach Archie nie zmienia. 100 gramowy, w kolorze złamanej bieli, nie przebija, nie pajączkuje, doskonale przyjmuje atrament.  Zupełnie nowa liniatura, połączenie kropek co jedną trzecią centymetra i krzyżyków co centymetr. Intrygująca, prawda?

Okładka sztywna, dobrze podtrzymuje kartki podczas pisania. Jest skonstruowana z dwóch warstw, washpapa sklejona z czarnym kartonem. Daje to wodoodporność z zewnątrz, ponieważ washpapa jest miękka, ale odporna na wilgoć, i większą sztywność, bo karton jest sztywny.

 

Wrażenia estetyczne

To przepiękny kołonotatnik, prosty i elegancki. Czarną okładkę zdobią złote i srebrne wzory. Są dwie wersje: zdobienie złote z odrobiną srebra i srebrne z kapką złota. 

Napis, ramkę oraz ornamenty projektowała Dorota Letachowicz, osoba z wyjątkowym talentem. Spójrzcie tylko na te litery! Doskonałe proporcje i połączenie stylów. 

Jeśli chodzi o wzory na okładce, to pewnie pomyślicie, że to charakterystyczne dla produktów Archie's Calligraphy lilie. Owszem, są lilie, ale nie tylko. Projektantka zręcznie wkomponowała między lilie inne elementy: swoje inicjały, stalówkę i parę innych rzeczy, ale więcej nie zdradzę, przyjrzyjcie się, na pewno jeszcze coś znajdziecie. 

Ten wzór został przeniesiony na okładkę za pomocą technologii hotstampingu. Wytrawione głęboko i precyzyjnie matryce odciskają na okładce złotą i srebrną folię w temperaturze ok. 150 stopni. Odciśnięcie celowo nie jest zbyt silne, aby uzyskać efekt lekkiego przetarcia wzorów, tzw. "vintage look".  Na każdej okładce te przetarcia mogą być inne, mniejsze, większe, unikatowe. Za to napisy, zarówno z przodu, jak i z tyłu okładki, są odciśnięte mocno i zdecydowanie. Z tyłu jest nazwa marki, czyli "Archie's". 

Liniatura oprócz tego, że nowa i intrygująca, jest po prostu ładna. Kropki i krzyżyki w ciemnoszarym kolorze są wydrukowane precyzyjnie i ostro. 


Podsumowanie

Piękny, funkcjonalny kołonotatnik z unikatową liniaturą. Szczerze polecam. 

 

Zdjęcia

 

Jedna strona kartki, nic nie widać, prawda?...

A po drugiej stronie mnóstwo literek!

Liniatura całkiem nowa!

Co widać na tym fragmencie okładki?

A tutaj coś znaleźliście?

Dwa kołonotatniki obok siebie

Za możliwość przetestowania notatników bardzo dziękuję producentowi!

I bonus dla czytelników bloga Dowolnik: jeśli chcecie kupić cokolwiek na stronie Archie's Calligraphy,  skorzystajcie ze zniżki! 
Przy składaniu zamówienia w polu "kod rabatowy" wpiszcie DOWOLNIK5 - a otrzymacie 5% zniżki na swoje zamówienie. Jeśli planujecie zakupy, z pewnością warto skorzystać. 

2 komentarze:

 1. Przepiękne! Dotąd zachwycałam się tylko Paperblanks, a tu szykuje się nowy faworyt! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam obserwować tego producenta, bo z tego, co widzę, nie spoczywa na laurach, tylko wciąż wymyśla coś nowego.

   Usuń