środa, 13 kwietnia 2022

"Śledztwa Enoli Holmes. 6. Metro Baker Street" Serena Blasco, Lucie Arnoux


 Mówisz "Holmes", myślisz "Sherlock". A niesłusznie, pomyśl też o Enoli! To siostra Holmesa i Mycrofta, wymyślona nie tak dawno temu  przez Nancy Springer.  O tej postaci napisano całą serię książek, na ich podstawie powstał komiks,  a  także film!  Rozumiem popularność, bo bardzo mi się ta rezolutna osóbka podoba. Ma  niewątpliwy talent detektywistyczny (to z pewnością geny), jest inteligentna i śmiała. Potrafi zręcznie wykorzystywać zasoby, jakie ma pod ręką, byle tylko przybliżyć się do rozwiązania zagadki.

W tomie pod tytułem "Metro Baker Street" zagadką jest zniknięcie księżnej Blanchefleur, pięknej żony diuka Luisa Orlando del Campo. Ostatni raz widziano ją, jak schodziła do stacji metra na Baker Street, a potem jak kamień w wodę. Diuk szaleje z niepokoju, Scotland Yard nie ma żadnego tropu.
 

Enola Holmes dokłada starań, by znaleźć księżnę, ucieka się do przebieranek (tak lubianych przez Sherlocka, czyżby ktoś tu kogoś uczył?), przetrząsa metro i ciemne zaułki szemranych londyńskich dzielnic.  Z całych sił  jej kibicowałam, bo jak tu nie sekundować tak miłej, żywej, empatycznej i utalentowanej dziewczynie?

Rysunki w komiksie są klasyczne, czarne kontury, dokładne tła, kolory żywe, acz delikatne.  Na tych rysunkach Londyn jest naprawdę piękny.

Za możliwość zapoznania się z komiksem dziękuję Story House Egmont.

 

"Śledztwa Enoli Holmes. 6. Metro Baker Street", scenariusz i rysunki Serena Blasco, rysunki  Lucie Arnoux, przekład Maria  Mosiewicz, Story House Egmont, 2022.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz