środa, 18 maja 2022

"Hypatia. Prawda w matematyce" Jordi Bayarri, Dani Seijas


 Seria "Najwybitniejsi naukowcy" Egmontu, przeznaczona dla dzieci, bardzo ciekawie się rozwija. Po takich sławach jak Arystoteles, Einstein czy Skłodowska-Curie pojawiła się Hypatia, postać mniej znana, a z pewnością zasługująca na większą rozpoznawalność.

Hypatia z Aleksandrii żyła na przełomie wieków IV i V naszej ery. Miłość do nauki przekazał jej ojciec, matematyk i astronom, Teon. Ona także zajmowała się tylko dziedzinami, ale znamy ją przede wszystkim z osiągnięć filozoficznych. W czasach Hypatii filozofia to była  ogromna, różnorodna  przestrzeń,  w której  dyskutowano o  wszystkim: matematyce, logice,  botanice, astronomii, geografii. 

Hypatia miała niezwykle otwarty, a przy tym ścisły umysł. Jej wykłady ściągały ludzi z naprawdę daleka, a władcy zasięgali jej opinii, ceniąc doświadczenie i zdolności logicznego myślenia. 


Kobiety w nauce nie mają łatwo, czego dowodem są także dzieje Hypatii. Otwarta, tolerancyjna, z ogromną  wiedzą, wzbudzała zawiść wśród ludzi żądnych władzy i wpływów. Została zamordowana w 415 r.n.e.

Zdecydowanie  polecam  ten komiks dzieciom. Poprawnie narysowany, co prawda tylko szkicuje postać i losy Hypatii, ale to dobry początek i dobry szkic, zachęta do zgłębienia tematu kobiet w nauce. 

Za możliwość przeczytania komiksu dziękuję wydawnictwu Egmont.


"Hypatia. Prawda w matematyce", scenariusz i rysunki: Jordi Bayarri, kolory: Dani Seijas i Javier Moreno, tłumaczenie z hiszpańskiego: Agata Ostrowska, seria Najwybitniejsi Naukowcy, Egmont Polska, 2022.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz