poniedziałek, 9 maja 2022

"Morderstwa w Somerset" Anthony Horowitz


 Wow! Świetny kryminał i ogromnie się cieszę, że trafił w moje ręce. Czytałam  wcześniej "Moriarty'ego" i "Dom  Jedwabny" tego  autora i były to powieści całkiem niezłe,  ale miałam  zastrzeżenia i pewnie dlatego nie  miałam  ochoty sięgać po inne. Wystarczyło jednak jedno świetne spotkanie autorskie online (na Kawiarence Kryminalnej) z autorem, bym zmieniła zdanie. 

Główną bohaterką jest Susan Ryeland, z zawodu redaktorka w londyńskim wydawnictwie. Redaguje serię kryminałów o Atticusie Pündzie autorstwa Alana Conwaya. Właśnie dostała do ręki najnowszy, dziewiąty tom serii, pod tytułem "Morderstwa w Somerset" i z prawdziwą przyjemnością zabiera się do czytania. A ja razem  z nią. Tak, ponieważ cała (no...) ta powieść jest zamieszczona w książce  i byłaby naprawdę fascynująca, gdyby  nie to, że urywa się tuż przed zakończeniem. Jak babcię kocham, najgorzej nie poznać zakończenia kryminału!

Susan zaczyna więc szukać brakującego  rozdziału, najpierw w wydawnictwie, potem  u autora, ale u autora nie bardzo się da, albowiem zmarł. Zginął. Miał wypadek. Spadł z wieżyczki swojego domu, a właściwie skoczył, bo to było samobójstwo. Jednak czy na pewno? Susan niby próbuje odnaleźć ten rękopis, bez ostatniego rozdziału tekst jest bezużyteczny, ale tak naprawdę zaczyna się interesować śmiercią Alana Conwaya, zastanawia się, czy to rzeczywiście było samobójstwo, czy może morderstwo, a jeśli to drugie, to kto zabił? I dlaczego? I gdzie jest ten  cholerny  brakujący rozdział?

Uwierzcie mi, to świetnie napisany kryminał. Właściwie dwa kryminały, jeden  w drugim (mega pomysł, bardzo mi się podoba). Przeplatanie wątków, powolne odkrywanie kart, szalony finał. Ogromnie doceniam to, że osobą prowadzącą śledztwo jest redaktorka z wydawnictwa,  a nie kolejny komisarz czy detektyw z marskością wątroby czy życiem  rodzinnym  w zaniku. Susan nie jest idealna w tym, co robi, ale jest autentyczna  i zdeterminowana. 

Polecam ten kryminał! Serio serio! A zaraz wam napiszę o kolejnym z tej serii!


Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję wydawnictwu Rebis.

"Morderstwa w Somerset" Anthony Horowitz, przełożył Maciej Szymański, Rebis, Poznań 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz