piątek, 24 lutego 2017

"Liternictwo. Sztuka pięknego pisania" Wydawnictwo Arkady


Zaczęłam interesować się kaligrafią kilka lat temu. Warsztaty, ćwiczenia, kupowanie stalówek, piór, kolejnych piór... Naturalnie pojawiły się  też książki: "Nauka pisma..." Tatucha, "Piękna litera" Landowskiej i Bodziony, a teraz "Liternictwo".

To właściwie nie jest książka do nauki kaligrafii, zawiera o wiele więcej, ale o tym jesteśmy uprzedzeni od samego początku, bowiem podtytuł książki brzmi "Sposoby twórczego wykorzystania kaligrafii". Co zaś się tyczy samej kaligrafii, jest potraktowana skrótowo, ale bardzo rzetelnie.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Pierwszy z nich, pod tytułem "Nowoczesna kaligrafia" omawia sposoby pisania liter z wykorzystaniem stalówki i atramentu. Ten rozdział jest mi najbliższy, bo ze stalówką i atramentem mam do czynienia od dawna. Mnóstwo tu istotnych informacji: o materiałach, technikach, papierze. Choć wszystko podane jest w mocno skondensowanej formie, to wszystkie wskazówki są bardzo cenne i merytoryczne.Zamieszczony jest też wzornik pisma bazującego na stylu Copperplate (Engrosser's Script), do tego jest liniuszek do ewentualnego skserowania. Na wzornik trochę kręcę nosem, bo jest mały. Zwłaszcza małe litery (minuskuły), są drobne i wymagają pewnego wytężenia wzroku.
Za to - ciekawostka - można ćwiczyć bezpośrednio w książce! Piszą bowiem, że "papier w tej książce odpowiedni jest do ćwiczeń stalówką" i tak jest rzeczywiście. Sprawdziłam.


Autorka tego rozdziału, Laura Lavender, przedstawia ten styl pisma (piękny, prawda?) nie jako cel, ale jako punkt wyjścia do eksperymentów. Zaleca, aby bawić się kształtem, zawijasami, ozdobnikami, kolorami. Pokazuje, jak ona to robi, udziela wskazówek, zamieszcza mnóstwo przykładów. Bardzo mi się ten rozdział podoba!

"Ozdobne napisy". Kolejna autorka, Gabri Joy Kirkendall, przybliża sztukę tworzenia ozdobnych napisów. To nie jest to samo, co kaligrafia. To harmonijne połączenie kształtów, krojów, ozdobnych elementów. Mnóstwo tu możliwości i technik do wykorzystania: można użyć pisaka, ołówka, farby, atramentu, tuszu. Można pisać na szkle czy porcelanie (ach, jakże urzekł mnie pomysł wykonania kubka do porannej kawy z napisem "Witaj, piękna!"), można wykonać zmywalne tatuaże... wymieniłam tylko ułamek tematów poruszanych w tym rozdziale - to istna kopalnia inspiracji!
Następny rozdział, "Sztuka pięknego pisania kredą" autorstwa Shauny Lynn Panczyszyn, jest wyjątkowo "przyjazny" czytelnikowi. Pewnie dlatego, że wymaga NAPRAWDĘ niewielu narzędzi i materiałów. Kreda, tablica, coś do wycierania - i już możemy próbować swoich sił. Bardzo bogato ilustrowany rozdział, mnóstwo przykładów oraz strona do ćwiczeń w kolorze oczywiście czarnym -  wszystko to zachęca do wzięcia kredy do ręki.Na koniec Julie Manwaring prezentuje "Artystyczne rękodzieła liternicze", czyli co można zrobić praktycznego wykorzystując świeżo nabyte umiejętności. To rozdział dla tych, którym samo pisanie nie wystarcza i lubią mieć coś bardziej namacalnego niż kartka papieru.
Można więc wykonać przywieszki do prezentów lub bukietów, wyszywane serwetki, wypalane podstawki... To najkrótszy rozdział, mniej może instruktażowy, a bardziej wskazujący kierunki i dziedziny, w jakich można wykorzystać zamiłowanie do liter.Podsumowanie: to bardzo dobra, starannie opracowana i przygotowana pozycja, doskonała dla każdego zainteresowanego tematem liternictwa i ogólnie grafiką. Mały minus daję za nieco ciasną oprawę, trochę trudno rozłożyć książkę tak, by można ją było wygodnie skserować.  Ale i tak warto! Polecam bez wahania.


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady!

"Liternictwo. Sztuka pięknego pisania. Inspirujące rady, techniki i idee. Sposoby twórczego wykorzystania kaligrafii" Laura Lavender, Gabri Joy Kirkendall, Shauna Lynn Panczyszyn, Julie Manwaring, tłumaczenie Ewa Romkowska, Wydawnictwo Arkady, Warszawa, 2017.

4 komentarze:

 1. Moje odręczne pismo należy do gatunku mało kaligraficznych, ale gdy oglądam zdjęcia z takimi przykładami jak w tej książce to człowiek myśli o popracowaniu nad swoim stylem pisania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo ogólnie o napisaniu czegoś, czegokolwiek :)

   Usuń
 2. Tak jak kaligrafią się nieszczególnie interesuję, tak z niektórymi rozdziałami tej książki bardzo chętnie bym się zapoznała.;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na fb podrzuciłam Ci linka, gdzie to można wygrać, spróbuj!

   Usuń