piątek, 3 lutego 2017

"Jasne oblicze śmierci" Aleksandra Marinina - audiobook


Mam takich autorów, po których mogę sięgać w ciemno i wiem, że będę zadowolona. Tak jest z Marininą i jej serią o Anastazji Kamieńskiej.

"Jasne oblicze śmierci" - oczywiście to kryminał, ale ta akurat książka (już czternasta w serii), skręca mocno w stronę powieści obyczajowej. Bo cóż tu mamy od samego początku? Mnóstwo postaci, które są dobrze skonstruowane psychologicznie, pozostają ze sobą w skomplikowanych relacjach, a te relacje pociągają za sobą przeróżne działania. W tym i morderstwo.Aspekt kryminalny jakoś słabiej jest zaznaczony. Oczywiście Nastia Kamieńska, gdy ma sprawę do rozwiązania, nie ustaje w wysiłkach, by ją doprowadzić do końca. W tym jednak przypadku miałam wrażenie, że to nie jej bajka, że nie odnajduje się w śledztwie, zaś to, że zagadka morderstwa się wyjaśnia, staje się jakby przypadkiem.

Dobrze więc, o czym jest kryminał? Poznajcie bohaterów dramatu: oto Mila, dziewczyna przebojowa i chciwa, która bez skrupułów oszukuje najlepszą przyjaciółkę i odbija jej narzeczonego. Oto  narzeczony, poważny już człowiek, wykształcony i ustawiony w życiu, a do tego potwornie i bezwzględnie egoistyczny, w przedziwny sposób nadający temu egoizmowi pozory normalności. Oto Luba, oszukana przez przyjaciółkę, z nienawiści rzucająca na nią urok i to bardzo skuteczny.  Takich postaci jest jeszcze kilka, każda opowiada swoją historię, skomplikowaną i pogmatwaną.

Tylko nie wiadomo, jak wyjaśnić śmierć trzech osób z tego grona, Kamieńskiej zwyczajnie brak motywu. Okazuje się, że motyw kryje się bardzo głęboko w przeszłości i na jaw wychodzi dopiero wtedy, gdy sprawca jest już w rękach milicji...

Bardzo dobrze mi się tego słuchało (ach, Roch Siemianowski, wzdech!), ale brakowało mi w tym Nastii, jej błyskotliwości, a także nieoczekiwanych przełomów w śledztwie. Więcej w tej książce wszystkiego niż Nastii. Mówiłam, że prawie obyczajówka!

Za możliwość wysłuchania audiobooka serdecznie dziękuję Bibliotece Akustycznej! (pod linkiem kryje się fragment do wysłuchania).

"Jasne oblicze śmierci" Aleksandra Marinina, tłumaczyła Aleksandra Stronka, czyta Roch Siemianowski, Biblioteka Akustyczna, Warszawa 2016.
Jasne oblicze śmierci [Aleksandra Marinina]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
Jasne oblicze śmierci [Aleksandra Marinina]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Jasne oblicze śmierci [Aleksandra Marinina]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

2 komentarze: