piątek, 4 stycznia 2019

"Ernest i Rebeka. Szkoła wygłupów" Guillaume Bianco, Antonello Dalena

Dopiero co pisałam o drugim tomie "Ptysia i Billa", że przynudza i brak mu spójności. Drugi tom "Ernesta i Rebeki" absolutnie nie cierpi na żadną z tych przypadłości. To ciekawa, rozwojowa i spójna historia.

Rebeka jedzie na wakacje do taty do "krainy chodzących kamieni", gdzie nauczy się nurkować i  zdobędzie kolejnego przyjaciela. Po powrocie zaczyna chodzić do szkoły, ma fantastycznego nauczyciela, pana Rebauda. Mama i jej nowy partner Sam dogadują się ze sobą, a tata pogodził się z tym i sam próbuje ułożyć sobie życie. Starsza siostra Rebeki, Koralia, zbyt przeżywa fakt oddalenia od chłopaka i nie spędza wakacji z tatą i Rebeką - ojciec pozwala jej wrócić pociągiem do domu, a co wyniknie z tej spontanicznej decyzji, zaskoczy wszystkich.


 Cieszy mnie, że autorzy wyciągnęli nastolatkę z półmroku, przypominając starszym i uświadamiając młodszym, że w młodym wieku nastu lat przeżywa się wszystko jakby intensywniej, mocniej.

A co z Rebeką? Och, dowiaduje się, że dziadek Owadek trafia do szpitala. Mocno ją to smuci, niepokoi i zwyczajnie wkurza , bo dorośli plotą tylko jakieś ogólnikowe banialuki, zamiast po prostu ją do niego zabrać. Rebeka i Ernest biorą sprawy w swoje ręce i powiem wam, że ich za to podziwiam.


Olbrzymią zaletą tego komiksu jest szczerość. Jeśli dziadek jest chory, to wcale to nie są przelewki, Koralia naprawdę cierpi z miłości, a Rebeka bardzo mocno tęskni za dziadkiem. "Szkoła wygłupów"  to komiks, który z każdą kolejną historią (a jest ich w tym tomie trzy, o tytułach: "W krainie chodzących kamieni", "Szkoła wygłupów" i "Kram z żartami") oferuje coś nowego i ciekawego. Bardzo czekam na kolejne tomy, zwłaszcza wątek z nauczycielem, panem Rebaudem, mnie zainteresował.


Miałam  napisać o rysunkach: są kolorowe, dowcipne, precyzyjne, pełne szczegółów i polotu. Ernest wciąż się zmienia i wciąż zostaje Ernestem. Nadmorskie pejzaże, choć uwięzione w ciasnych ramkach, powalają pięknem, światłem i klimatem.

Znakomity komiks! Tom drugi lepszy od pierwszego!

Za możliwość zapoznania się z komiksem dziękuję wydawnictwu Egmont Polska.

 "Ernest i Rebeka. Szkoła wygłupów", tom drugi serii, scenariusz Guillaume Bianco, rysunki Antonello Dalena, kolory Cecilia Guimento, przekład Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2018.

2 komentarze:

  1. Już sobie obiecałem, że jak tylko będzie pierwszy noworoczny zakup dziecięcej do GBP, to będę rekomendował całą egmontowską serię komiksów, o których coraz częściej czytam w pozytywach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rekomenduj. Nawet te, które mnie podobają się mniej, dzieciaki łykają aż miło.

      Usuń