sobota, 6 lutego 2021

"Pamiętniki Wisienki 4. Bogini bez oblicza" Joris Chamblain, Aurelie Neyret

 


Czwarty tom przygód Wisienki nie przyniósł odpowiedzi na ważne pytanie, jakie sobie zadałam po lekturze trzeciego ("Ostatni z pięciu skarbów"), czyli o drugiego z rodziców dziewczynki. Dobrze, poczekam na piąty tom. 

Co dzieje się w "Bogini bez oblicza"? Sporo. Wisienka ma urodziny i z tej okazji mama zabiera ją na wycieczkę nad morze. Ponieważ to nie sezon na kąpiele (wiosna), mają przewidzianą inną rozrywkę, mianowicie udają się do "Dworu Stu Tajemnic". Wielkie domostwo z mnóstwem zakamarków, wskazówek,  podpowiedzi i szyfrów oferuje dobrą zabawę przy rozwiązywaniu zagadek. Rychło jednak obie, mama i córka, orientują się, że zagadka im przeznaczona kieruje je w jakieś dziwne rejony. 

W notce o pierwszym tomie pisałam o znajomej dziewczynki, pani Desjardines, pisarki.  Pojawia się ona ponownie i to w kontekście niezbyt pozytywnym. Nie mówię, że zasługuje na potępienie, nienienie, po prostu nie jest w porządku wobec Wisienki i jej mamy, wykorzystuje je. Co sprawa, że dziewczynka dorośleje, poważnieje, ot, dorasta!

W tle jak zwykle mamy niezwykłą opowieść z dawnych lat, która ma finał w teraźniejszości. Do tego przepięknie przestawiony wątek związków jednopłciowych, brawo. 

Tom czwarty trzyma poziom, niewątpliwie, a my już czekamy z niecierpliwością na kolejny!


"Pamiętniki Wisienki 4. Bogini bez oblicza"  scenariusz Joris Chamblain, rysunki Aurelie Neyret, tłumaczenie Marek Puszczewicz, Egmont Polska, 2021.

4 komentarze:

 1. Że wstydem przyznaję, że utknąłem w pierwszym tomie, mimo że sam komiks mi się podoba :) To już czwarty? Muszę spytać w biblio kiedy jakieś zakupy. I czy w ogóle :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano, czwarty. Mojej córce się podobają te wstawki z dziennika, ze zdjęciami, rysunkami itd :)

   Usuń
 2. Mam wrażenie, że jestem trochę za stara na ten komiks, ale możliwe, że sprezentuję go komuś z rodziny.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, to komiks dla młodzieży, nie dla dorosłych, ale ja z przyjemnością go czytam :)

   Usuń