piątek, 8 października 2010

"Azazel" Borys Akunin

To pierwsza część cyklu o Fandorinie, detektywie - policjancie w carskiej Rosji. Miałam okazję poznać już Fandorina z innych części cyklu, ale to było dawno temu i zdążyłam już zapomnieć.

W tej części Fandorin jest młodziutkim urzędnikiem najniższej kategorii, czymś w rodzaju kancelisty, zdatnego jedynie do przepisywania raportów.
Jakim właściwie cudem udaje mu się z takiej nudnej pracy wybić tak wysoko? Wysoko w sensie hierarchii. No cóż. Jest młody, pełen zapału, inteligentny i wykształcony. Do tego pochodzi z dobrej rodziny, jest nienagannie wychowany, przystojny, pracowity... i tak dalej, wzór cnót.
Tenże to ideał rozwiązuje sprawę tajemniczego samobójstwa bogatego młodzieńca, odkrywając, że stoi za tym piękna kobieta. Piękność ta znika, gdy tylko detektyw zaczyna deptać jej po piętach. Fandorin rozpoczyna jej poszukiwania za granicą, uzyskawszy wcześniej awans i odpowiednie pełnomocnictwa od władz. Okazuje się bowiem, że afera jest spora, międzynarodowa i bardzo groźna. Niestety, nasz bohater nie wychodzi z niej bez szwanku. Pod koniec książki Erast, choć ledwie dwudziestoletni, ma już posiwiałe skronie.

Ocena: 4/6.

Azazel [Boris Akunin]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz