środa, 6 października 2010

"Życie - instrukcja obsługi" Georges Perec

Chaos mam w myślach, gdy widzę ten tytuł, toteż będzie w punktach celem uporządkowania chaosu.

1. "Życie - instrukcja obsługi" Pereca uchodzi za książkę kultową. Do tego to nie tylko literatura, lecz i liberatura, albowiem nie samą treścią człowiek żyje, ale i formą też. Amen.

2. Autor bierze na tapetę paryską kamienicę i leci równo po mieszkaniach ruchem konika szachowego (chyba, nie sprawdzałam) po kolei je opisując. Drobiazgowo, bardzo dokładnie, nie pomijając niczego. Podobnie czyni z lokatorami, od deski do deski.

3. Podobno ważna jest długość rodziałów, ilość stron, zaszyte w książce proporcje czy też wzory matematyczne, cuda niewidy, nie wiem, ratunku, książka jest do czytania, a nie do mierzenia.

4. Przeczytałam dwieście stron z blisko siedmiuset i stwierdzam, że to jest nudne, po prostu nudne. Nie mam zamiaru czytać dalej i książkę oddałam. Jazda z mikroskopem po mieszkaniach nie zastąpi akcji.

5. Ocena: no właśnie nie wiem. Skoro książka nie potrafiła mnie zachęcić do przeczytania jej w całości, to jest po prostu beznadziejna. Czyli: 1/6.

5 komentarzy:

 1. Kiedyś nawet nudy doczytywałam do końca , teraz odkładam , szkoda czasu na coś co nie interesuje od początku i człowiek się męczy przez ponad 100 stron :(
  Lepiej sięgać po coś innego :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Król jest nagi)). Jesli ta ksiązka jest do mierzenia , a nie do czytania, to chyba też sobie daruję jej lekturę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sabinko, masz rację, szkoda czasu na nudy.
  Izo, to jest moje zdanie. Koleżanka się nią zachwycała. Najlepiej jest mieć skąd pożyczyć i samemu zerknąć.
  Yo, uff, czyli nie jestem jedyna w swym mniemaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. a juz myslalam, ze jestem malo-inteligentna :) bo tak sie ta ksiazka ludzie zachwycaja, a mnie ona znudzila, zmeczyla, zdenerwowala opisami "zestawow malego majsterkowicza" ;) i odlozylam ja po 100 stronach... szkoda czasu...

  OdpowiedzUsuń