środa, 28 listopada 2018

[gra karciana] Janken (papier, kamień, nożyce)


Wszyscy znają popularną grę w papier, kamień i nożyce - zwykle używaną do zabicia czasu. Na przykład  między rodzeństwem w samochodzie, czy kolegami na przerwie. Idealna, gdy trochę się nudzi, a nie ma nic innego do zabawy. Nie da się jednak grać w to zbyt długo.

Wydawnictwo Dlaczemu wydało grę karcianą , w której wykorzystana jest powyższa zabawa, tyle że gra się kartami, no i gra jest nieco bardziej urozmaicona.

Gra, upakowana w zgrabnym niewielkim pudełku, zawiera dwie talie kart oraz instrukcję do gry. Talie są w dwóch różnych kolorach, po jednej dla każdego gracza.

Przygotowanie do gry to potasowanie kart (z każdej talii oddzielnie) i wyciągnięcie przez zawodników po trzy karty. Pozostałą część talii odkłada się na bok, będzie się z niej dobierać karty w trakcie rozgrywki.

Gra polega, najprościej mówiąc, na pojedynkach, jak w karcianej grze w wojnę, czyli każdy zawodnik wykłada po jednej karcie, a potem mocniejsza zabiera słabszą.
W Janken siła kart opiera się na zasadzie "papier owija kamień, kamień tępi nożyczki, nożyczki przecinają papier", ale  żeby nie było zbyt monotonnie, karty są wzbogacone w punktację oraz dodatkowe atuty.
Dzięki temu gra staje się ciekawsza, bo można strategicznie wykorzystywać niektóre karty, abo też czerpać korzyści z remisów. Wygrywa ten, kto zgarnie najwięcej punktów pochodzących z zebranych kart.

Na początku wydaje się to skomplikowane, ale po jednej grze staje się megaproste. Grałam w tę grę z Krzysiem i ogarnęliśmy to błyskawicznie, prawie bez zaglądania do instrukcji, bo to, co w instrukcji, jest też na kartach.

Zalety: prosta mechanika, estetyczne pudełko, ładna grafika na kartach.

Wady: grać mogą tylko dwie osoby, trzeba porządkować karty po rozgrywce, drobny druk na kartach, w zamkniętym pudełku karty przesypują się z jednej komory do drugiej.
Zawartość: 2 x 45 kart, instrukcja
Wiek: 13+
Ilość osób: 2

Czas rozgrywki: 30 minut
Autor: Dawid Chabior
Ilustracje: Piotr Woźny


Za możliwość wypróbowania gry dziękuję wydawnictwu Dlaczemu.

3 komentarze:

 1. Wiek 13+ dla gry, w którą można, jak piszesz, zagrać prawie bez zaglądania do instrukcji? Zadziwiające :) A za karciankami nie przepadam, choć jest parę tytułów ... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwnie wpisali, nie? Chyba że my tacy inteligentni :P

   Usuń
  2. To pewnie też, ale zdarzyły mi się łatwe 14+ i totalnie pokręcone 10+, nad którymi biedziłem się długo. Teraz nie patrzę na metryczki wieku :)

   Usuń