wtorek, 20 listopada 2018

"Ptyś i Bill. Do ataku! Tom 1" Laurent Verron

Tu pisałam o nowej serii komiksowej Egmontu - i powiem, że jestem BARDZO zadowolona z tej serii. Jeśli chodzi o "Ptysia i Billa", to zacznę od tego, że czasem zbyt pochopnie wyrabiam sobie opinie, których potem żałuję. Zerknęłam bowiem na materiały prasowe dotyczące tego albumu i orzekłam, że (ze wzruszeniem ramion), że to taki Calvin i Hobbes po francusku,  nic nowego.
Przeczytałam i ODSZCZEKUJĘ!Ani to Calvin, ani Hobbes, ani nikt inny -  to Ptyś i Bill, czyli chłopiec i jego pies oraz żółwica Karolina. O, jeszcze rodzice. No i kumpel ze szkoły. I sąsiadka. Ach, nie zapominajmy o złodzieju! Cała ta ferajna przewija się na kartach książki, głównie kręcąc się wokół psa, zwariowanego, zabawnego, pełnego energii i szalonych pomysłów. Ptyś czasem jest wspólnikiem figli, a czasem ofiarą tychże. Karolina (żółwica)
wzdycha do Billa, ale też potrafi się świetnie bawić (oczywiście, gdy nie zapada w sen zimowy).

Szalenie sympatyczni są bohaterowie drugiego planu: psy, kumple Billy'ego, rzeźnik ze sklepu mięsnego, przed którym pies wysiaduje godzinami czy najlepszy złodziej w mieście (w razie potrzeby zapłaci zapłaci rachunki i pozmywa naczynia). Jestem też pełna podziwu dla postaci rodziców, są tacy prawdziwi i zwyczajni.

W przeciwieństwie do ironicznego Calvina, humor w "Ptysiu i Billu" jest radosny i beztroski. Ptyś odrobinę przypomina Mikołajka, wpada na różne odjechane pomysły , z których jest dużo zamieszania i trochę bałaganu oraz czasami mnóstwo nieporozumień. Z tych nieporozumień jednak nie ma konfliktów! Jak oni to robią? Wystarczy poczucie humoru i dystans? Też tak chcę!

Całość komiksu aż tryska energią, mocno podkreślają to wrażenie
rysunki pełne ruchu. Jednocześnie grube kreski, jakimi narysowane są postacie, osadzają całość mocno na ziemie.
Kolory, dynamika, zdecydowana kreska - to wszystko jest świetne i przekonujące.
"Ptyś i Bill" to komiks idealny dla dzieci 7+, zapewniam, że będą się doskonale bawić.

Za możliwość zapoznania się z komisem dziękuję wydawnictwu Egmont.

 "Ptyś i Bill. Do ataku!", rysunki: Laurent Verron według pomysłu Jeana Roby, scenariusz: Cric, Laurent Verron, Pierre Veys i Diego Aranega, kolory: Anne-Marie Ducasse i Julien Ducasse, przekład Magdalena Miśkiewicz, Egmont Polska, Warszawa, 2018. 
Seria "Komiksy są super!"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz