środa, 2 września 2009

"Alienista" Caleb Carr


Historia człowieka, którego dziś byśmy nazwali psychologiem policyjnym, a więc osobą, która na podstawie śladów zostawionych na miejscu zbrodni, sposobu popełnienia samej zbrodni i innych takich czynników tworzy portret psychologiczny przestępcy, mający pomóc w złapaniu zbrodniarza. Kilkadziesiąt lat temu nazywano takich "alienistami".


 Jestem miłośniczką seriali kryminalnych takich jak "CSI" czy "Kości", gdzie zbieranie śladów i wszelkich poszlak ładnie prowadzi do rozwiązania zagadki. Myślałam, że to będzie podobne. No i było, nie mogę narzekać. Tyle że zbrodnie okrutne...

Ofiarami bowiem padają młodziutcy chłopcy, pracujący w dzielnicy uciech, czyli, co tu ukrywać, sprzedający swoje ciało. Zbrodniarz zaś nie dość, że zabija, to jeszcze okrutnie okalecza chłopców. Brr.

Narratorem jest, według najlepszych conanowskich wzorów, przyjaciel tytułowego alienisty, rzecz cała sprawnie jest poprowadzona po śladach do celu, zbrodniarz, acz nie bez niespodzianek, wytropiony, niby wszystko jest, ale mnie osobiście coś nie gra. Ta niezdrowa ekscytacja śmiercią, seksem, dewiacją, psychopatią - nie całkiem mi przypadła do gustu. Z tym jednym zastrzeżeniem książkę mogę polecić do poczytania.

Alienista [Caleb Carr]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz