piątek, 26 lutego 2021
Gdzie jesteś, komisarzu Erlendur?
Islandzki pisarz, Arnaldur Indriðason, napisał znakomitą moim zdaniem serię o detektywie Erlendurze Sweinssonie. Seria liczy sobie czternaście tomów (posiłkowałam się wikipedią), w Polsce wydano tomy od drugiego do dziesiątego, po czym zrobiono wielkie stop. Łkam z tego powodu. 😢
piątek, 19 lutego 2021
"Instytut bombowych teorii" Tom Gauld
Komiks dla naukowców, o nauce i naukowcach. Nie, co ja plotę, jest dla wszystkich, na przykład dla dziewięcioletnich dziewczynek. Taka jedna podebrała mamie komiks, czytała, oglądała, a potem mimochodem położyła "Instytut..." na swojej półce!
wtorek, 16 lutego 2021
"ESCAPE BOOK. Pamiętnik 8-bitowego wojownika. PRZEKLĘTA MEGAświątynia" Kid Cube
O książkach i komiksach, czyli generalnie grach paragrafowych pisałam już parę razy. Uważam je za dobrą rozrywkę dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
"Escape book. Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Przeklęta megaświątynia" przeznaczony jest dla miłośników minecraftowych rozgrywek, a jak pewnie sami wiecie, takich nie brakuje (choć moje osobiste dzieci ostatnio zarzuciły grę w Minecrafta na rzecz innych gier).
Na czym polega zabawa w książkowy escape book? Wcielamy się w rolę bohatera, wieśniaka Runta i dostajemy zadanie do wykonania. Musimy mianowicie uwolnić dziewczynę imieniem Breeze z niewoli czarownika Herobrine'a, a to nie będzie łatwe, dziewczyna uwięziona jest w świątyni pełnej kryjówek i pułapek.
czwartek, 11 lutego 2021
"Żywica" Ane Riel - audiobook
Wypożyczyłam tego audiobooka przypadkiem, ale tak naprawdę nie ma przypadków. Dwa tygodnie wcześniej dostałam propozycję przyłączenia się do akcji promowania duńskiej literatury, która w Polsce jest znana raczej średnio (bez oszukiwania potrafiłam wymienić tylko Andersena i Blixen). I nagle okazuje się, że audiobook wyszukany przez bibliotekarkę (nie możemy wchodzić między regały) jest autorstwa duńskiej pisarki, Ane Riel!
"Żywica" jest opowieścią ubraną dla niepoznaki w szatki thrillera, ale to coś więcej. Co prawda początek zabrzmiał jak thriller, gdy narratorka Liv (dziewczynka mniej więcej siedmioletnia, o czym dowiedziałam się później) opowiada, jak w święta Bożego Narodzenia jej tato zabił babcię. Spalili ją potem razem, za budynkiem gospodarczym, dokładając drew i pilnując ognia. Brzmi upiornie, ale Liv opowiada o tym bez szczególnych emocji, przecież babcia musiała zginąć, tak powiedział tata. I już wiemy, że zaszło tu jakieś potężne wynaturzenie, przestawienie pojęć dobra i zła, gwałt zadany młodej, ufnej naturze.
sobota, 6 lutego 2021
"Pamiętniki Wisienki 4. Bogini bez oblicza" Joris Chamblain, Aurelie Neyret
Czwarty tom przygód Wisienki nie przyniósł odpowiedzi na ważne pytanie, jakie sobie zadałam po lekturze trzeciego ("Ostatni z pięciu skarbów"), czyli o drugiego z rodziców dziewczynki. Dobrze, poczekam na piąty tom.
Co dzieje się w "Bogini bez oblicza"? Sporo. Wisienka ma urodziny i z tej okazji mama zabiera ją na wycieczkę nad morze. Ponieważ to nie sezon na kąpiele (wiosna), mają przewidzianą inną rozrywkę, mianowicie udają się do "Dworu Stu Tajemnic". Wielkie domostwo z mnóstwem zakamarków, wskazówek, podpowiedzi i szyfrów oferuje dobrą zabawę przy rozwiązywaniu zagadek. Rychło jednak obie, mama i córka, orientują się, że zagadka im przeznaczona kieruje je w jakieś dziwne rejony.
piątek, 5 lutego 2021
"Rok 1984" George Orwell, Fido Nesti - powieść graficzna
"Rok 1984. Powieść graficzna" Orwella i Nesti to coś, co niemalże mnie pokonało. Czytanie o kraju, gdzie ludzie traktowani są albo bardzo źle, albo jeszcze gorzej; o człowieku przypominającym trybik w maszynie; o opresjach i terrorze - czytanie o tym wszystkim pod koniec roku 2020 było dość upiorne.
Poznajmy Jona Smitha, mieszkającego w totalitarnym państwie, w którym rządzi strach, terror, upodlenie, w którym na każdego mieszkańca miasta patrzy ze ściany Wielki Brat, w którym najmniejsze wykroczenie (nawet nie przestępstwo, tylko złamanie obowiązujących reguł) karane jest torturami i śmiercią.