piątek, 26 października 2018

"Czerwony notes" Sofia Lundberg - audiobook

Powiedzcie mi, że to nie choroba, co? I wcale nie trzeba tego leczyć! Czego? Ano tego, że gdy gdzieś widzę słowo "notes", to strzygę uszami, łypię oczami i ręce mi się same wyciągają. Tak mi się właśnie wyciągnęły po "Czerwony notes".
W czerwonym notesie Doris zapisuje nazwiska i adresy ludzi, którzy są dla niej ważni. W miarę upływu lat przybywa tam skreśleń i dopisków "zmarł/zmarła". Teraz Doris ma 96 lat i czuje się coraz gorzej. Niewiele jej brakuje, by wykreślić własne nazwisko z notesu. A gdy łamie nogę i trafia do szpitala, zupełnie podupada na duchu. 

czwartek, 25 października 2018

"Morski trakt" Urszula K. Le Guin

Poleciałam na nazwisko. Kocham przecież Urszulę od dawna i gdy tylko zobaczyłam jej książkę w księgarni "Tak Czytam", od razu odłożyłam, co tam jeszcze miałam w rękach i sięgnęłam po to.
Trochę się przeliczyłam. Urszula napisała mnóstwo książek i trudno oczekiwać, żeby wszystkie były genialne. "Morski trakt" okazał się... trudny dla mnie. Mocno niejednoznaczny, oniryczny i mglisty.

środa, 24 października 2018

"Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tamtędy" Berenika Kołomycka


Nadchodzi czas powrotów. Malutki Lisek i Wielki Dzik zawędrowali już tak daleko, że tęsknota za domem stała się zbyt silna. Zawrócą więc, ale zanim dotrą do domu, do dolinki z jabłonką, sporo jeszcze odkryją.

Tylko że nie wokół siebie, a w sobie. Opowiedzą sobie nawzajem o przeszłości, co pomoże im lepiej się porozumieć.

wtorek, 23 października 2018

"Technomagowie" komiks paragrafowy

"Technomagowie" to komiks paragrafowy. A właściwie gra. Na Targach Książki w Katowicach wydawnictwo wyeksponowało całą serię tych komiksów, z adnotacją "Nie jestem książką, jestem grą". No, ja bym powiedziała, że to i książka, i gra. Chociaż właściwie chyba jednak bardziej gra niż książka.

Uczciwie się przyznam, że nie przeszłam tej gry do końca. Nie starczyło mi cierpliwości ani czasu, bo zbliżały się Targi Książki w Katowicach. Udało mi się jednak przejść tyle dróg w w komiksie i odwiedzić tyle obiektów, że czuję się kompetentna, by ocenić grę.

poniedziałek, 22 października 2018

"Zew padliny" Tomasz Samojlik, Adam Wajrak


Trzecia część cyklu "Umarły las"! Pierwsza to "Umarły las", druga: "NieUmarły las", a trzecia to  właśnie "Zew padliny".

"Zew padliny" promowany jest jako "Najohydniejsza książka roku", zresztą sami zobaczcie.

niedziela, 21 października 2018

ŚBK: Pierwsze wspomnienia z biblioteki

Dziś nadchodzi czas na kolejny post cykliczny ŚBK. Będzie wspominkowo.

Pierwsze wspomnienia z biblioteki to wspomnienia z biblioteki szkolnej. Chodziłam do dwóch szkół podstawowych, najpierw była to szkoła w Owieczkach, czyli tam, gdzie mieszkałam (trzy klasy), a potem w Klonowej (klasy od czwartej do ósmej).
Szkoła mieściła się tylko w tym niższym segmencie.

sobota, 20 października 2018

Śląskie Targi Książki w Katowicach 12 - 14 października 2018 - relacja


Kolejne  Śląskie Targi Książki  przeszły do historii. Byłam, oczywiście, jakżebym miała nie być, skoro Stowarzyszenie Śląskich Blogerów Książkowych brało w niej czynny udział. Dla odwiedzających przygotowaliśmy kilka atrakcji: panele dyskusyjne, rozmowy z wydawcami, upominki dla blogerów, oraz oczywiście nieustającą wymianę książkową!

czwartek, 11 października 2018

"To, co najlepsze: Tom 2" Harlan Ellison


Kim był Harlan Ellison? To mało znany w Polsce (choć to się akurat szybko zmienia) amerykański pisarz science fiction. Przez kilkadziesiąt lat pracy twórczej zdobył mnóstwo nagród i wyróżnień za swoje utwory: Hugo, World Fantasy Award, Nagroda Brama Stokera, Nebula. A u nas... cisza. Pomijany przez wydawców i tłumaczy, aż do teraz, kiedy to wydawnictwo Prószyński i S-ka postanowiło wydać  zbiorcze tomy opowiadań Ellisona "To, co najlepsze". Dobry ruch. 

wtorek, 9 października 2018

"Rój" Laline Paull

Ciekawa książka. Bierzemy w jedną rękę garść buntu jednostki wobec systemu, drugą rękę zanurzamy w ulu i czerpiemy miodu, ile wlezie. Mieszamy to starannie i piszemy powieść. Wychodzi "Rój". Powieść interesująca, choć niepozbawiona wad.

Bohaterką "Roju" jest Flora 717, pszczoła robotnica, której życie śledzimy od narodzin do śmierci. Flora jest niezwykła.

poniedziałek, 8 października 2018

"Kaligrafia. Zeszyt z kalką"


"Kaligrafia. Zeszyt z kalką" to jest, proszę państwa, książka, którą kupiłam z zamiarem zjechania jej na blogu. Wiem, to są bardzo nieczyste pobudki i zostałam za to ukarana. Chociaż właściwie to nie była kara w dosłownym tego słowa znaczeniu, ot, po prostu nie mogę jej zjechać od góry do dołu. 

"Kaligrafia" to książka, z której absolutnie nie można nauczyć się kaligrafii. Zresztą chyba nawet do tego nie aspiruje. Mamy tu kilka stron z literami w różnych stylach: kursywa, minuskuła, wersaliki, uncjała - widać, że pomieszanie z poplątanym? Są też monogramy, zawijasy, esy-floresy, kreski, fale (bez sensu na końcu, to powinno być na początku), ba, nawet kanji!  To wszystko możemy sobie oglądać, a jak się trafi na stronę z kalką, to przerysować to i owo.  

sobota, 6 października 2018

[Zapowiedź] Nowa seria komiksowa Egmontu "Komiksy są super!"

Lubię komiksy, te dorosłe i te dla dzieci. Te drugie czytam sobie, czytam dzieciom, a czasem po prostu podsuwam i też się przyjmują. Właśnie dotarła do mnie zapowiedź nowej serii komiksowej dla dzieci "Komiksy są super".
Dostałam próbkę tych komiksów. Wiecie, to wygląda bardzo dobrze!

Seria składa się z następujących tytułów:

"Studio tańca" scenariusz: Béka, rysunki: Crip 

czwartek, 4 października 2018

"Natura leczy" Florence Williams

Pewnie zauważyliście ten trend wydawniczy na pozycje "ekologiczno - naturalistyczne". Sekretne życia różnych stworzeń: drzew, grzybów, krów...  Niektóre tytuły się wznawia, inne to nowości. Łączy je jedno: są to bardziej pozycje popularne niż naukowe, skupiające się na przybliżeniu czytelnikom pewnego zagadnienia w sposób przystępny, szczegółowy ale nie pogłębiony.

"Natura leczy" to książka sięgająca nieco głębiej, ale nie tracąca nic z przystępności. Florence Williams pokusiła się o zbadanie wpływu obcowania z naturą na organizm człowieka. Zebrała ogrom danych dotyczących przeróżnych dziedzin życia i przeanalizowała je. W książce możemy zapoznać się z jej wnioskami, które właściwie nie są zaskakujące. Dobroczynny wpływ natury jest nam znany intuicyjnie od wieków. Tutaj jednak mamy przedstawione naukowe podstawy takiego stanu rzeczy.

poniedziałek, 1 października 2018

"42-200" Andrzej Folhoc

Komiks pożyczony od kolegi z Częstochowy. No oczywiście. Popatrzcie na tytuł, to tamtejszy kod pocztowy.

Trudno mi ocenić ten komiks, bo wydaje mi się niespójny. Wizualnie jest naprawdę ciekawy: przepiękne kolory, czyli brąz, sepia i wszystkie pochodne.