środa, 31 sierpnia 2022

"Bazyl i Licho" Marta Kisiel


 Czy anioł i diabeł mogą się zaprzyjaźnić? Są na to szanse, ale najpierw musieliby się zrozumieć. O próbach porozumienia w różnych sytuacjach jest książka "Bazyl i Licho". 

Dla kogo jest ten zbiór opowiadań? Mam wrażenie, że Marta Kisiel pisze dla młodszych dzieci niż grupa docelowa poprzednich książek o diable i aniołku (tak dedukuję, kiedyś pisała dla starszego dziecka, a teraz dla młodszego potomka, jego kolegów i koleżanek). Tak naprawdę jednak to jest dla każdego - mam  sędziwy Pesel, a przeczytałam z prawdziwą uciechą.

czwartek, 25 sierpnia 2022

"Mora" Piotr Bojarski


 O  książkach Piotra Bojarskiego pisałam wielokrotnie na blogu.  Szalenie podobają mi się jego kryminały osadzone w Poznaniu z akcją dziejącą się tuż przed II wojną światową. "Mora" to właśnie taki kryminał.

Komisarz Zbigniew Kaczmarek ma do rozwiązania sprawę kilku zabójstw. Giną ludzie,  którzy, jak się okazuje, są ze sobą powiązani wspólną  przeszłością. Co gorsza, wspólna przeszłość zahacza także o osobę samego  komisarza.

sobota, 20 sierpnia 2022

"Długa noc" Wojciech Chmielarz


 Są serie książkowe, które jakoś szczególnie nam odpowiadają i nawet gdy ostatni tom wyszedł dawno temu, nie porzucamy nadziei, że z czasem coś się jeszcze pojawi. No dobra, jeśli chodzi o Niecnych Dżentelmenów,  to porzuciłam, ale to wyjątek. 

Tak jest z cyklem o  komisarzu Mortce autorstwa Wojciecha Chmielarza.  Odstęp pomiędzy tomami jest dość spory, "Cienie" wydano w 2018 roku, a "Długa noc" pojawiła się dopiero co, w 2022 roku.

piątek, 19 sierpnia 2022

"O psie, który strzegł gwiazd" Takashi Murakami


 Komiksowe opowieści, odrębne, ale układające się w jedną całość. Każda z nich  ma innego psiego bohatera. 

Raz jest to pies, który do końca nie opuszcza swojego pana i dzieli jego los, jaki by on nie był. 


wtorek, 16 sierpnia 2022

"Emma i Wioletta. Kiedy mija zachwyt" tom 3, Jérôme Hamon, Lena Sayaphoum

 


Po przeczytaniu zaczęłam mieć wrażenie, że to będzie długa seria. Po sprawdzeniu okazało się, że na razie we Francji ukazało się sześć tomów, a to chyba wcale nie koniec. Skąd to wrażenie? Ano stąd, że akcja rozwija się tak niespiesznie i  niemrawo, że chyba pałeczkę przejęła rysowniczka i  to ona chce pokazać jak najwięcej. A scenariusz rzecz drugorzędna.

piątek, 12 sierpnia 2022

"Wszyscy na Zanzibarze" John Brunner


 Przeczytałam w ramach stosikowego losowania na  blogu "Przeczytałam książkę". Postanowiłam  wyczytywać po kolei książki  sf, które gromadzę (Uczta Wyobraźni, Artefakty, Powergraph) na lepsze czasy.

Z powieścią "Wszyscy na Zanzibarze" Brunnera nie szło  mi zbyt łatwo. Początkowe rozdziały dużo wymagają od czytelnika. Krótsze, dłuższe, różnią się mocno formą od tego,  co czytałam ostatnimi czasy. Przez pół książki borykałam  się z wrażeniem chaosu i kilka razy chciałam przerwać czytanie. Rzeczywistość, która pojawiała się przede mną w tych urywanych migawkach,  była zdeformowana, dziwna i obca - choć przecież Brunner opisywał rzeczywistość XXI wieku.