środa, 31 maja 2017

10 książek idealnych na na prezent w Dniu Dziecka

 Już jutro Dzień Dziecka, pochylę się więc nad tym, jakie książki warto sprezentować dzieciom z tej okazji. Albo z każdej innej.

Wybrałam 10 książek, które przeczytałam albo ja sama i pokochałam na wieki wieków (a przecież sama byłam kiedyś dzieckiem, prawda?), albo czytałam dzieciom i spotkałam się z bardzo pozytywnym odbiorem. Macie więc poniżej przetestowane, wypróbowane tytuły!
Kolejność przypadkowa.



1. "Naciśnij mnie" Hervé Tullet - "Przyszła, wołam dzieci, otwieram, a tam kropka. I cuda można zrobić z kropką, nacisnąć, dmuchnąć, klasnąć, a ona zmieni kolor, albo się powiększy, albo powieli. Cuda na kijku, przepraszam, kropce. Salwy śmiechu wywołało u nas przesypywanie kropek z prawej strony na lewą i odwrotnie. Dacie wiarę, że można przesypywać namalowane kropki? Można!" - tak się zachwycałam swego czasu. Dla najmłodszych aż do kilkulatków. Bomba.

wtorek, 30 maja 2017

"To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie"

Zamówiłam, chcąc pomóc synowi, ma bowiem pewne problemy z akceptacją niepowodzeń. Pomyślałam, że czytając mu te opowieści uruchomię jakieś pozytywne skojarzenia, podniosę samoocenę i takie tam. No cóż, zupełnie nie wyszło.

Powodów jest, myślę, kilka. Po pierwsze, książka jest przeznaczona dla nieco młodszych dzieci niż moje, czyli dzieci przedszkolnych (no ok, Marianka chodzi do przedszkola, ale akurat jej pewności siebie nie brakuje). Przeczytałam Krzysiowi tylko kilka opowiadań, resztą zwyczajnie nie był zainteresowany.

poniedziałek, 29 maja 2017

[Notes] Pracownia Zeszytów - notes FOP

Notes FOP jest notatnikiem wykonanym na zamówienie dla użytkowników Forum O Piórach przez Pracownię Zeszytów.

Dane techniczne

- format A6+ (13 × 17 cm),
- okładka twarda pokryta lnem z nadrukiem wg projektu Ewy Landowskiej (z tyłu okładki logo FOP),
- dwa znaki do czytania*: czarny i biały,
- ilość stron: 200,
- gładkie strony w kolorze écru,
- dołączony dwustronny (linie i kratka) liniuszek,
- gramatura papieru: 90 g/m2,
- papier marki Olin,
- opcjonalnie szlufka na pióro/ołówek.

piątek, 26 maja 2017

"Sześć światów Hain. Świat Rocannona" Ursula K. Le Guin


Pierwszy duży poważny świat z sześciu światów Hain. 

Planeta, na której przebywa etnograf Rocannon, przeprowadzający badania nad kilkoma gatunkami istot rozumnych, nie należy jeszcze do Ligi Kosmicznej. Misję poznawczą Rocannona i jego ekipy przerywa brutalna napaść, bo na planecie, jak się okazuje, znalazł sobie kryjówkę spory oddział wrogów Ligi. Jedna olbrzymia detonacja ściera z powierzchni planety prawie całe grono badaczy. Ocalał Rocannon,  sam jeden z swego gatunku na całej planecie. Bez towarzyszy, bez wsparcia, bez łączności z Ligą, za to z dokuczliwą świadomością, że wroga jednostka przebywa tak blisko światów Ligi. To śmiertelne niebezpieczeństwo także dla wszystkich rdzennych mieszkańców planety. 

czwartek, 25 maja 2017

"Bielszy odcień śmierci" Bernard Minier


W górskiej dolinie leży sobie małe miasteczko, obok elektrownia wodna (trochę już przestarzała), niżej instytut psychiatryczny pełen niereformowalnych przypadków, jeszcze niżej opuszczony ośrodek kolonijny. Jest zima, wszystko tonie w śniegu, zimno aż bucha z kart powieści. Nagle zamieszanie: wysoko w górach znaleziono makabrycznie okaleczonego bezgłowego konia. Potem w miasteczku ginie aptekarz, a następnie jego przyjaciel. Wypływają na wierzch grzechy przeszłości. Na śledztwo wpływa obecność w instytucie wielokrotnego mordercy, bezwzględnego i piekielnie przebiegłego, a do tego zamkniętego na cztery spusty. 

środa, 24 maja 2017

Ważne wydarzenie - I Komunia Św. Krzysia

Mój syn taki duży. W niedzielę świętowaliśmy przystąpienie Krzysia do Pierwszej Komunii  Świętej. 
Dla mnie był to radosny i uroczysty  dzień. Myślę, że dla tego młodego człowieka też.



Na zdjęciu ja, moja Mama oraz, oczywiście, Krzysztof. I jego siostra. Trzy pokolenia.

Ech, a jeszcze niedawno ten mój pierworodny uczęszczał do przedszkola:

sobota, 20 maja 2017

"Zgubna trucizna" Katarzyna Kwiatkowska


Istnieją tacy bohaterowie książkowi, którzy mocno zapadają mi w pamięć i sprawiają, że każdą kolejną książkę z ich udziałem witam z niekłamanym zadowoleniem. Tak mam z Alfredem Bendelinem, Cormoranem Strike, a z Janem Morawskim to ja tak mam bardzo.

Jan Morawski, dobrze urodzony młody człowiek, dzięki talentowi do rozwiązywania zagadek kryminalnych zyskuje uznanie w kręgach w których uczciwość jest w cenie: czyli bankowych. Na zlecenie jednego z banków Morawski próbuje rozwiązać sprawę fałszerstwa banknotów. Sprawa ta staje się nagląca dla niemieckich banków, gdyż okazuje się, że fałszerz może podrobić banknoty, których jeszcze nie ma w obiegu! Cóż to byłby za blamaż, gdyby na rynek równocześnie z oryginałami trafiły fałszywki!

czwartek, 18 maja 2017

"Sześć światów Hain. Naszyjnik Semley" Ursula Le Guin


Czy światu potrzebna jest jeszcze jedna opinia na temat tej książki? Czy mnie samej potrzebna jest taka notka? Czy chce mi się pisać o tak w grubej książce? Przecież o tych setkach stron będę pisać godzinami, a potem i tak nikt tego nie przeczyta albo przeczyta tylko pierwsze zdanie. Z drugiej jednak strony przecież kocham Urszulę! A jak się kogoś kocha, to nie można pomijać go milczeniem, prawda? Nie godzi się.
Może więc na raty, po kawałku?

środa, 17 maja 2017

"Skrzat" Waldemar Cichoń


Waldemara Cichonia znam (nie tylko ja zresztą) z cyklu książek o kocie Cukierku. "Skrzat" jest próbą przejścia w inne klimaty. Osią całej książki jest stwierdzenie, że krasnoludki są na świecie i jeśli jakiemuś chłopakowi zdarzy się niechcący zniszczyć takiemu domek, to musi się liczyć z konsekwencjami. Bardzo poważnymi! Skrzat potrafi wtedy zamieszkać w domu takiego delikwenta, wyjadać mu zawartość lodówki, a także, o zgrozo, chodzić z nim do szkoły! 

niedziela, 14 maja 2017

Relacja z Pen Show Poland, 6-7 maja 2017, Katowice, kino Kosmos



Nie mam pojęcia, jak się dzieje, że kino Kosmos wraz z upływem lat coraz bardziej się rozciąga i mieści coraz więcej wystawców, odwiedzających, forumowiczów, piór i wszelakich akcesoriów piórowych.
Ale tak jest. Jestem tego naocznym świadkiem, a PSP odwiedziłam już po czwarty, wiem, co mówię!

środa, 10 maja 2017

Wymiany książkowe - zapraszam 13 i 14 maja!





Nadchodzący weekend jest mocno książkowy. W ramach tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek Śląscy Blogerzy Książkowi zapraszają aż na dwie wymiany książkowe!


13 maja  w Piekarach Śląskich

Gratka dla miłośników książek!

W sobotę 13 maja br. w godzinach od 10.00 do 13.00 w holu Biblioteki Centralnej przy ulicy Kalwaryjskiej 62 D odbędzie się Wymiana Książkowa. Organizatorem tej akcji jest Piekarska Biblioteka i grupa Śląskich Blogerów Książkowych.


Wydarzenie na FB.


14 maja w Dąbrowie Górniczej

Śląscy blogerzy książkowi zapraszają na wymianę książkową, która odbędzie się w ramach imprezy Oblicza - Festiwal Literacki w Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. 
Godziny wymiany: 11.00 - 15.00.


Wydarzenie na FB.


Warto dodać, że program festiwalu obfituje w najróżniejsze atrakcje, spotkania autorskie, warsztaty, seanse filmowe i panele dyskusyjne. Warto!

czwartek, 4 maja 2017

"Wikingowie. Topory i sejmitary" Radosław Lewandowski


Ależ jestem sprytna! Z czytaniem drugiego tomu "Wikingów" wstrzymałam się trochę, dopóki w zapowiedziach nie pojawił się tom trzeci, czyli właśnie "Topory i sejmitary". Dzięki temu nie miałam zbyt długiej przerwy pomiędzy kolejnymi częściami. 

"Topory i sejmitary" podejmują akcję tam, gdzie porzucili ją "Najeźdźcy z północy". Oddi, chudopachołek na początku sagi, obrasta w piórka. Ma już dwa statki z kompletnymi załogami, miłe oku skarby w ładowniach, żonę oraz dziecko w drodze. W planach Oddi ma uwolnienie lub pomszczenie matki i siostry. Zauważyłam, że zemsta jest olbrzymią siłą napędową ówczesnych ludzi, co trochę tam się ktoś mści (a mnie w uszach brzmi "zemsta, zemsta, zemsta na wroga, z Bogiem i choćby mimo Boga"). Żeby ten zamysł się powiódł, Oddi musi udać się aż do Konstantynopola. Długa to droga, bardzo trudna i bardzo niebezpieczna, prowadzi przez  Ruś, statki mają do pokonania trudne, skalne progi na rzece, a wreszcie trzeba je ciągnąć suchym lądem. Zobaczcie na mapce, jak to wyglądało.

wtorek, 2 maja 2017

"Pan Elegant Lis" Adam Święcki


Kolejny komiks z serii dla najmłodszych "Mój pierwszy komiks" to "Pan Elegant Lis" (tak nawiasem mówiąc, to uważam serię za strzał w dziesiątkę, maluchy obyte z komiksami to dzieci i dorośli czytające komiksy). 

Z czym wam się kojarzy lis?