środa, 30 maja 2018

[Relacja] Londyn 21-22 kwietnia 2018

W kwietniu wyjechałam na dwudniową wycieczkę do Londynu. Co prawda nie wiąże się to z książkami (chociaż mooooże trochę...), ale obiecałam, że napiszę kilka słów o tym wyjeździe. 
Wyjazd był zorganizowany, z pilotem, przewodnikiem, z opłaconym hotelem i  bogatym programem zwiedzania. Wylot z Pyrzowic bladym świtem, lot dostarczył mi sporo uciechy, bo miejsce miałam przy oknie i widoki  były cudne. 



piątek, 18 maja 2018

"Bajarka opowiada" Maria Niklewiczowa


To żadna nowość, zbiór tych baśni ukazał się w Polsce po raz pierwszy w 1959 roku (!) i co jakiś czas jest wznawiany. Dla mnie jednak jest to nowość, bo ten zbiór miałam po raz pierwszy w rękach.
Pięknie wydana jest ta książka, w twardej oprawie, z obwolutą, bardzo przydatną zakładką tasiemkową (uwielbiam takie dodatki do opasłych książek) i przepięknymi klimatycznymi ilustracjami.
Gdy otworzyłam książkę na pierwszej stronie - wsiąkłam. Co za niewiarygodną moc mają słowa:
"Był sobie stary przewoźnik, który miał trzech dorodnych synów. Żona właśnie mu zmarła, nie szczęściło mu się przez całe życie".[*]

wtorek, 15 maja 2018

[Notes] 365 notebook

Dla miłośników notesów mam kolejną recenzję ciekawego artykułu papierniczego, prosto z Japonii. Oto zestaw notesów 365 notebook!

Dane techniczne

 

  • format: 14,8 x 21 cm,
  • okładka tekturowa,
  • ilość stron: 200 (w jednym notesie),
  • liniatura: brak,
  • gramatura papieru: nieznana (na moje oko około 60g/m2),
  • zaokrąglone brzegi stron i okładek,
  • dołączony liniuszek (z jednej strony linie co 7mm z pionowymi znacznikami, z drugiej kratka 7mm),
  • notes jest klejony.

poniedziałek, 14 maja 2018

Ranking BONK! (Blogerzy Odpowiadający Na Komentarze)

Przy okazji nominacji do Share Week 2018 wypłynęła ciekawa sprawa komentowania na blogach. 
Okazuje się mianowicie,  że komentowanie na blogach wygasa. Niknie. Wymiera.
Dyskusje przenoszą się na facebooka, na instagrama, a autorowi blogowej notki pozostaje smętne spoglądanie na statystyki i wzdychanie, że ma chociaż kilka wyświetleń. Czy to brak czasu, czy brak chęci?

niedziela, 13 maja 2018

"Koniec drogi" Dmitrij Głuchowski


Razem z "Wędrowcem" dostałam cienki jakby zeszyt, w którym mieściły się dwa teksty: kawałek najnowszej powieści Głuchowskiego "Tekst" oraz opowiadanie pod tytułem "Koniec drogi". Ponieważ w przedmowie do tego opowiadania autor napomknął o podobieństwach do "Drogi" Cormaca McCarthy'ego, od razu się za to złapałam, bo "Drogę" doskonale pamiętam. 

Podobieństwa? Owszem, osadzenie głównego motywu na wędrówce drogą dwojga ludzi. McCarthy jest jednak mocno patetyczny, wręcz oschły. Głuchowski rozgrywa to inaczej. Bierze młodego chłopca z wioski położonej gdzieś w postapokaliptycznym Związku Radzieckim, wyposaża go w ciekawość świata i wikła w konflikt z ojcem. Konflikt wygania chłopaka z wioski na Drogę. I tu zaczyna się robić ciekawie.

środa, 9 maja 2018

"Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt" Mario Ludwig


Zamówiłam książkę nieco na wyrost, bo właściwie dla mojej córki sześciolatki. Wiem, że tak naprawdę to nie jest lektura dla kilkulatków, ale ponieważ Marianka wykazuje niesłabnące od co najmniej roku zainteresowanie owadami o zbiorowej świadomości (mrówki, pszczoły), pomyślałam, że może kiedyś jej się przydać. Oczywiście, jeśli okaże się dobra. Jeśli będzie zła, cóż, poszukam jej innej.

Na całe moje (i jej) szczęście książka okazała się bardzo dobra, dokładnie taka, jaką lubię. "Architekci natury" w bardzo sympatyczny sposób przekazują ogrom wiedzy przyrodniczej. Książka ma myśl przewodnią, oczywiście, ale mnogość poruszanych w niej tematów, i to w ramach tego wątku przewodniego, żadnych tam skoków w bok, oszałamia, bawi i cieszy. Mamy tu bowiem do czynienia z całym światem zwierząt. Mrówki pokazane na okładce (chyba na przynętę) to pikuś w porównaniu z termitami, nogalem prążkowanym (to ptak), altannikiem czy rafą koralową. 

wtorek, 8 maja 2018

"To, co najlepsze: Tom 1" Harlan Ellison


Na dzień dobry muszę pochwalić wydawnictwo Prószyński i S-ka za wydawanie tych olbrzymich cegieł omnibusów. Trzytomowa Urszula Le Guin wygląda tak, że dałabym się za nią pokroić, a pierwszy tom opowiadań Ellisona urodą jej nie ustępuje. Znacie w ogóle Ellisona? Przed czytaniem zajrzałam sobie do biblionetki, żeby sprawdzić, czy przewinął mi się przez ręce. Owszem, przewinął. W antologii "Piekło jest miejscem bardzo intymnym" (źle ją wspominam), a także "Droga do science fiction: Tom 3: Od Heinleina do dzisiaj" i "Arcydzieła: Najlepsze opowiadania science fiction stulecia". To wszystko jednak było dawno, słabo je pamiętam, a Ellison jakoś nie zapisał się w mojej pamięci. Trzeba było takiego mocnego uderzenia, jakim jest tom opowiadań tego autora. 

środa, 2 maja 2018

"Zimny wiatr" Arnaldur Indriðason - audiobook


"Zimny wiatr" to siódmy tom cyklu o komisarzu Erlendurze.  Tym razem komisarz zmaga się z problemem rasizmu i uprzedzeń społecznych w Islandii.


Oto pewnej nocy znaleziono na chodniku ciało dziesięcioletniego chłopca, Eliasa.

wtorek, 1 maja 2018

"Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy" Justyna Styszyńska, Michał Koziński


Mam ostatnio farta do ciekawych książek dla dzieci, które opowiadają o górach. "Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy" to książeczka poświęcona w całości zwierzętom występującym w Tatrach. Z tyłu jest dopisek, że książka powstała we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, to dobrze rokuje!
Ciekawa jest struktura książki. Od czego byście zaczęli? Ja od jakiegoś wstępu o górach, tak mi się wydaje. A autorka zaczęła od obrazków przedstawiających zwierzęta w górach: pasących się, wskakujących na skały czy patrzących prosto na czytelnika, jakby ktoś je przyłapał w obiektywie fotografa.  Dopiero gdy napatrzymy się już na kozice, świstaki czy rysie, przechodzimy do objaśnień, czym jest szczyt, przełęcz czy jezioro górskie.