Seria "Najwybitniejsi naukowcy" Egmontu, przeznaczona dla dzieci, bardzo ciekawie się rozwija. Po takich sławach jak Arystoteles, Einstein czy Skłodowska-Curie pojawiła się Hypatia, postać mniej znana, a z pewnością zasługująca na większą rozpoznawalność.
Hypatia z Aleksandrii żyła na przełomie wieków IV i V naszej ery. Miłość do nauki przekazał jej ojciec, matematyk i astronom, Teon. Ona także zajmowała się tylko dziedzinami, ale znamy ją przede wszystkim z osiągnięć filozoficznych. W czasach Hypatii filozofia to była ogromna, różnorodna przestrzeń, w której dyskutowano o wszystkim: matematyce, logice, botanice, astronomii, geografii.
Hypatia miała niezwykle otwarty, a przy tym ścisły umysł. Jej wykłady ściągały ludzi z naprawdę daleka, a władcy zasięgali jej opinii, ceniąc doświadczenie i zdolności logicznego myślenia.
Kobiety w nauce nie mają łatwo, czego dowodem są także dzieje Hypatii. Otwarta, tolerancyjna, z ogromną wiedzą, wzbudzała zawiść wśród ludzi żądnych władzy i wpływów. Została zamordowana w 415 r.n.e.
Zdecydowanie polecam ten komiks dzieciom. Poprawnie narysowany, co prawda tylko szkicuje postać i losy Hypatii, ale to dobry początek i dobry szkic, zachęta do zgłębienia tematu kobiet w nauce.
Za możliwość przeczytania komiksu dziękuję wydawnictwu Egmont.
"Hypatia. Prawda w matematyce", scenariusz i rysunki: Jordi Bayarri, kolory: Dani Seijas i Javier Moreno, tłumaczenie z hiszpańskiego: Agata Ostrowska, seria Najwybitniejsi Naukowcy, Egmont Polska, 2022.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz